Area scores: Bears top Jordan-Matthews in last second

Western Harnett wins Two Rivers track title
Jan. 30, 2014 @ 04:58 AM

Boys basketball
Chatham Central 57, Jordan-Matthews 56
Chatham Central senior Zack Burke scored 33 points, including two go-ahead free throws with 0:01 left, to lead the Bears to their first win in three match-ups versus county rival Jordan-Matthews Saturday night in Bear Creek.
The Jets led 43-37 going to the fourth quarter. Burke scored 17 of the 20 Chatham Central points in the fourth quarter.
Jaleel Dunn scored 17 points and Jackson Rodgers scored 14 for the Jets.
Scotty Polston and Matt Clark scored nine points each for the Bears.
Chatham Central (7-8, 3-4 Yadkin Valley) is scheduled to host West Montgomery at 7:30 p.m. Friday. Jordan-Matthews (7-10, 1-3 Mid-State) is scheduled to play at Reidsville at 7:30 p.m. Thursday, then at Graham at 7:30 p.m. Friday.

Garner 95, Harnett Central 41
The Garner Trojans (10-7, 6-2) routed the Harnett Central Trojans (5-12, 1-7) in a Greater Neuse River game Monday at Garner.
Harnett Central is scheduled to play at Knightdale at 8 p.m. Friday.

Girls basketball
Chatham Central 44, Jordan-Matthews 38
Chatham Central (8-8, 4-3 Yadkin Valley) made it two wins in three rivalry games this season against Jordan-Matthews (5-12, 2-2 Mid-State) Saturday evening in Bear Creek.
Ashley Hudson led the Lady Bears with 15 points and Jocelyn Rives added eight points. Odyssey Dunn led Jordan-Matthews with 10 points.
Chatham Central is slated to host West Montgomery at 6 p.m. Friday. Jordan-Matthews will play at Reidsville at 6 p.m. this evening, then at Graham at 6 p.m. Friday.

Garner 63, Harnett Central 35
Garner rolled to a Greater Neuse River win over the visiting Lady Trojans (7-10, 2-6) on Monday.
Madison Turlington scored 22 points, including three three-pointers, and got eight rebounds for Harnett Central.
Harnett Central is scheduled to play at Knightdale at 6 p.m. Friday.

Indoor track
Two Rivers Conference Championships
at South Johnston High School
Monday

Team scores
Boys
1. Western Harnett - 171.5
2. Corinth Holders - 117
3. Triton - 51.5
4. South Johnston - 50
5. Cleveland - 36
6. Smithfield-Selma - 2
Girls
1. Corinth Holders - 138
2. Triton - 81
3. Cleveland - 79.5
4. Western Harnett - 59.5
5. South Johnston - 51.5
6. Smithfield-Selma - 9.5

Events results (winners and Western Harnett and Triton point-scorers)
Boys
300 meters
1. Cameron Freeman, WH - 37.5
2. Dashaun Alston, WH - 38.6
Shot put
1. Mateius Brown, WH - 53-9.75
3. Devonte Stewart, Triton - 41-10.75
4. Laron Gilchrist, WH - 39-10.25
Triple jump
1. Isaac Dowless, CH - 38-10.5
2. K.C. Brown, WH - 37-7
3. Darius Alston, WH - 37-4
4. Malik Leak, Triton - 35.5
5. Malik Gray, WH - 34-8
6. Brandon Graham, Triton - 34-3.5
55
1. Darius Alston, WH - 6.5
t2. Dashaun Alston, WH - 6.7
5. D'angelo Harris, Triton - 6.7
Pole vault
1. Grant Sullivan, CH - 8-6
500
1. Bobby Beare, CH - 1:09.9
2. Brandon Hudson, WH - 1:10.1
3. Malik Leak, Triton - 1:10.4
4x800
1. Western Harnett - 8:38
3. Triton - 9:27
1,000
1. Jacob Gonzalez, SJ - 2:50.0
2. Trey Rouse, WH - 2:53.5
3. Seamus Donahue, WH - 2:55.3
6. Tanner Davis, Triton - 3:10.0
55 hurdles
1. Malik Leak, Triton - 7.9
4. Malik Gray, WH - 10.1
5. Reggie Amberson, WH - 10.8
1,600
1. Esai Cunningham, WH - 4:40.0
2. Matthew Calvelo, WH - 4:41.0
High jump
1. Raynor Weaver, Triton - 5-10
t4. Darius Brown, WH - 5-4
t6. Gervell Bowman, WH - 5-0
t6, Malik Gray, WH - 5-0
Long jump
1. Darius Alston, WH - 20-6.5
4. Dashaun Alston, WH - 18-8
t5. Raynor Weaver, Triton - 18-3
t5. Dalaquan Alston, WH - 18-3
4x400
1. Western Harnett - 3:44
4. Triton - 3:52
3,200
1. Matthew Calvelo, WH - 10:10
3. Esai Cunningham, WH - 11:08
4. Seamus Donahue, WH - 11:10

Girls
300
1. Sydni Fields, Cleveland - 43.8
4. Kasey Matthews, Triton - 46.5
Shot put
1. ChyAnn Ketchum, SJ - 32-4.5
4. Dahlia Guin, Triton - 27-4
6. Makayla Surles, Triton - 23-4.5
Triple jump
1. Sydni Fields, Cleveland - 31-5.5
5. Ashley Dean, Triton - 27-11
6. Rannessa Bryson, WH - 27-6
55
1. Tiandra Jenkins, Cleveland - 7.2
4. Kasey Matthews, Triton - 7.5
Pole vault
1. Savannah Creed, SJ - 10-0
500
1. Ashlee Block, WH - 1:24.0
2. Kasey Matthews, Triton - 1:25.0
4. Cassidy Hayes, Triton - 1:26.2
6. Desiree Freeman, WH - 1:27.4
4x800
1. Corinth Holders - 10:40
2. Western Harnett - 11:01
4. Triton - 11:16
1,000
1. Cameron Rutherford, CH - 3:22.3
3. Emma Whitesell, Triton - 3:35.5
4. Taylor Hayes, WH - 3:37.8
5. Haleigh Bjorkman, WH - 3:47.7
6. Lehela Daniels, WH - 3:49.3
55 hurdles
1. Marie Pickett, CH - 8.9
2. Gabriela Rosado, Triton - 10.2
4. Quincy Smith, WH - 10.5
6. Lehela Daniels, WH - 11.3
1,600
1. Arden Vessie, CH - 5:46
3. Amber Gwyn, WH - 6:22
4. Carrington Royals, Triton - 6:31
High jump
1. Cassidy Hayes, Triton - 4-10
t2. Barbara Godwin, Triton - 4-8
t5. Rannessa Bryson, WH - 4-6
Long jump
1. Cassidy McNierney, Cleveland - 16-0
4. Rannessa Bryson, WH - 14-10
6. Rochelle Forbes, WH - 14-2
4x400
1. Triton - 4:26
2. Western Harnett - 4:42
3,200
1. Arden Vessie, CH - 11:49
3. Leah West, Triton - 14:06
4. Taylor Hayes, WH - 14:11
5. Amber Gwyn, WH - 14:18
6. Paige Furrie, WH - 14:24