Bears run eighth at state cross country meet

Nov. 03, 2013 @ 04:58 AM

Cross country

NCHSAA 1A State Championships

at Ivey Redmon Sports Complex, Kernersville

Saturday

Boys

Team results (16 schools)

1. Bishop McGuinness - 90

2. Research Triangle - 95

8. Chatham Central - 217

Individual results (124 runners)

1. Zach Boone, Mitchell - 15:51.84

2. Chris O'Brien, Raleigh Charter - 16:13.61

10. Chris Jaeger, Chatham Central - 17:05.24

58. Dillon Johnson, Chatham Central - 18:31.39

60. Bradley Harms, Chatham Central - 18:36.45

66. Nick Daggett, Chatham Central - 18:51.62

81. Kameron McNeill, Chatham Central - 19:20.04

91. Dawson Wolf, Chatham Central - 19:38.87

Girls

Team results (16 schools)

1. Bishop McGuinness - 60

2. Lincoln Carter - 98

Individual results (125 runners)

1. Malia Ellington, Community School - 19:05.13

2. Hannah Zenker, Franklin Academy - 19:19.13

 

NCHSAA 3A State Championships

at Ivey Redmon Sports Complex, Kernersville

Saturday

Boys

Team results (16 schools)

1. Weddington - 98

2. Cardinal Gibbons - 104

10. Western Harnett - 296

Individual results (131 runners)

1. Phillip Hall, Terry Sanford - 15:07.55

2. Tanis Baldwin, East Henderson - 15:08.02

10. Matthew Calvelo, Western Harnett - 16:04.32

51. Esai Cunningham, Western Harnett - 16:54.58

56. Dalton Cox, Lee County - 16:59.07

94. Brian LaMonica, Western Harnett - 17:38.13

101. Seamus Donahue, Western Harnett - 17:54.26

102. Trey Rouse, Western Harnett - 17:54.78

110. Matthew Garza, Western Harnett - 18:06.68

126. Zachary Walters, Western Harnett - 19:26.91

Girls

Team results (16 schools)

1. Cardinal Gibbons - 37

2. Marvin Ridge - 73

12. Northwood - 320

16. Western Harnett - 411

Individual results (131 runners)

1. Mary Grace Doggett, Cardinal Gibbons - 17:57.07

2. Sophie Ebihara, Cardinal Gibbons - 18:12.18

29. Erin Nelson, Northwood - 19:52.93

30. Abby Verchick, Union Pines - 19:53.29

79. Marissa Perez, Western Harnett - 21:24.56

83. Tessa Sheets, Northwood - 21:27.58

93. Elizabeth Saska, Northwood - 21:59.83

95. Sarah Salzman, Northwood - 22:01.76

96. Jordan Kerns, Western Harnett - 22:03.97

99. Ariel Glosson, Northwood - 22:07.29

100. Paige Furrie, Western Harnett - 22:11.45

108. Ashlee Block, Western Harnett - 22:26.11

119. Hannah Gail Shepard, Northwood - 22:54.86

122. Amber Gwyn, Western Harnett - 23:06.63

125. Taylor Hayes, Western Harnett - 23:33.58

126. Hailey O'Quinn, Western Harnett - 23:39.07

128. Brooks Holt, Northwood - 23:53.26

 

NCHSAA 4A State Championships

at Ivey Redmon Sports Complex, Kernersville

Saturday

Boys

Team results (16 schools)

1. Broughton - 49

2. Mount Tabor - 72

5. Pinecrest - 144

Individual results (129 runners)

1. Wyatt Maxey, Providence - 15:17.55

2. Ian Milder, Mount Tabor - 15:18.32

21. Robert Anderson, Pinecrest - 16:05.04

33. Chris Kelly, Pinecrest - 16:20.45

45. Matt Harmody, Pinecrest - 16:33.15

48. Brandon Elliott, Pinecrest - 16:38.03

50. Javier Bustos, Pinecrest - 16:43.21

54. Neil Clark, Pinecrest - 16:46.65

68. Tommy Delaunay, Pinecrest - 16:57.48

Girls

Team results (16 schools)

1. Green Hope - 81

2. T.C. Roberson - 91

10. Pinecrest - 257

Individual results (130 runners)

1. Kayla Montgomery, Mount Tabor - 17:29.12

2. Bianca Bishop, Providence - 17:40.87

36. Rachel Von Cannon, Pinecrest - 19:16.13

51. Katie Hayes, Pinecrest - 19:37.17

64. Jaleigh Jensen, Pinecrest - 19:50.68

83. Zia Matti, Pinecrest - 20:16.27

85. Mulloy Manning, Pinecrest - 20:18.85

110. Sarah Klug, Pinecrest - 20:53.13

112. Jordan Edmondson, Pinecrest - 20:55.34

 

NCHSAA 2A State Championships

at Ivey Redmon Sports Complex, Kernersville

Saturday

Boys

Team results (16 schools)

1. N.C. School of Science and Math - 59

2. Franklin - 76

Individual results (130 runners)

1. Corbin Boyles, Maiden - 15:54.86

2. Josh Rees-Jones, NCSSM - 16:13.05

72. Britt Lehman, Jordan-Matthews - 18:09.80

95. Franklin Gomez III, Jordan-Matthews - 18:52.58

Girls

Team results (16 schools)

1. East Lincoln - 70

2. Croatan - 73

Individual results (128 runners)

1. Maysa Araba, Carrboro - 18:03.66

2. Brittany Stanley, Mount Pleasant - 18:20.96

 

JV football

Thursday's scores

- Lee County 28, Westover 7

- Terry Sanford 24, Southern Lee 7

- Triton 26, Western Harnett 0

- Richmond 41, Pinecrest 21

- Reidsville 38, Jordan-Matthews 6

- East Wake 35, Harnett Central 28