Area scores: Northwood takes a pair, goes to 11-0 mark

Apr. 07, 2014 @ 05:57 PM

Softball

Northwood 7, Cedar Ridge 1

Northwood 3, Granville Central 0

The Lady Chargers (11-0, 5-0 Big Eight) hosted and won a tournament Saturday afternoon remaining undefeated on the season.

In the second game of the day, Anna Jasper (7-0) tossed a three-hit shutout while striking out nine. Northwood's given Granville Central its only two losses of the season.

Carson Shaner's two-out triple to deep right field scored Alexa Bernard and Ally McKee putting the Lady Chargers ahead 2-0 in the first inning.

McKee went 3 for 3 at the plate while Shaner and Kayli Blankenship had two hits each. Blankenship scored the third Northwood run in the fifth inning.

Versus Cedar Ridge, Kathy Boone pitched five innings getting the win. Boone allowed no earned runs, five hits and no walks. Jasper closed out the last two innings and got four strikeouts.

Northwood took the lead in the first inning with Mckenzie Allgood's two-out double scoring McKee, who had been intentionally walked.

Payton Springle's two-run double made it 3-0 in the third. In the fourth, McKee received her third intentional walk of the game, this one with the bases loaded, to make it 4-0 and Allgood hit a sacrifice fly for another Charger run.

Springle went 4 for 4 with a double and three RBI. Allgood went 2 for 3 with two runs and two RBI.

Northwood hosts J.F. Webb at 6:30 p.m. this evening.

 

Cape Fear Christian 5, Wilson Christian 0

Cape Fear Christian (5-1) jumped out to a 2-0 lead in the first inning and topped visiting Wilson Christian on Friday. The Lady Eagles held the visitors to four hits.

Cape Fear Christian played at Freedom Christian yesterday and is set to host Wake Christian at 4:30 p.m. today.

 

Chatham Central 15, Queen's Grant 0

The Lady Bears (4-5, 4-4) made it back to back Yadkin Valley wins at home Friday night in a rout. Chatham Central plays a YVC game at North Moore at 6 p.m. this evening.

 

Baseball

Wayne Christian 8, Grace Christian 5

Wayne Christian (5-2, 3-0) moved into first place in the Carolina Christian Conference beating the Crusaders (7-6, 3-1) Saturday morning at Grace Christian.

The Crusaders were slated to play Trinity Academy yesterday and have a CCC game at Cape Fear Christian at 4 p.m. today.

 

Fairmont 5, North Moore 2

The Golden Tornadoes (13-1, 8-0 Three Rivers) won at North Moore (6-5, 5-2 Yadkin Valley) Saturday afternoon.

The Mustangs get back to YVC play at Chatham Central tonight with a 7 p.m. start.

 

Girls soccer

Union Pines 1, Rocky Mount 1

The Lady Vikings (8-2-2, 6-1-0 Cape Fear Valley) drew with Rocky Mount (5-6-2) in The Brittany X at Gillette Soccer Complex in Wilson Saturday.

Katie LaForge scored the Lady Viking goal from Samantha Ring's assist.

Union Pines hosts Lee County at 7 p.m. tonight. The CFVC contest was moved from Monday to tonight due to weather.

 

Fike 2, Pinecrest 1

Fike (10-1-1) edged the Lady Patriots (8-3-1, 5-1-0 Southeastern) in The Brittany X at Gillette Soccer Complex in Wilson Saturday, giving Pinecrest a 1-1 trip to Wilson.

Hannah Sullivan netted the Lady Patriot goal.

Pinecrest will host Lumberton at 7 p.m. Wednesday. Lumberton (8-2, 5-0) defeated the Lady Patriots 1-0 on March 21 and leads the SEC.

 

Track and field

Coca-Cola 15th Annual Bill Carver Track and Field Classic Invitational

at Reid Ross Classical School, Fayetteville

Saturday

Event results (winners and local results)

Girls

100-meter dash

1. Ama-Selina Tchume, Wakefield - 12.02

200

1. Ama-Selina Tchume, Wakefield - 24.58

400

1. Tia Robinson, Wakefield - 58.57

800

1. Layla White, Cary - 2:21.46

10. Ashlee Block, Western Harnett - 2:33.27

21. Makayla Lawler, Overhills - 2:45.90

27. Taylor Hayes, Western Harnett - 2:51.27

31. Kayla Roderiquez, Western Harnett - 2:55.45

37. Aubrey Wilder, Lee County - 3:10.28

1,600

1. Emma Astrike-Davis, Cary Academy - 5:15.50

8. Jaleigh Jensen, Pinecrest - 6:04.19

t9. Rachel Von Cannon, Pinecrest - 6:14.15

t9. Rebecca Hipp, Pinecrest - 6:14.15

11. Aubrey Wilder, Lee County - 6:21.10

12. Paige Furrie, Western Harnett - 6:27.49

3,200

1. Emma Astrike-Davis, Cary Academy - 11:43.50

3. Katie Hayes, Pinecrest - 12:42.98

4. Zia Matti, Pinecrest - 12:53.88

7. Paige Furrie, Western Harnett - 13:52.88

10. Hailey O'Quinn, Western Harnett - 14:23.73

16. Amber Gwyn, Western Harnett - 15:40.07

100 hurdles

1. Kayla Mitchell, Overhills - 14.95

2. Dasia Sanders, Wakefield - 16.27

7. Danielle Kreibick, Lee County - 18.05

300 hurdles

1. Shellbi Chapman, Sanderson - 45.14

8. Emily Vance, Overhills - 49.96

13. Jordan Edmondson, Pinecrest - 51.60

14. Danielle Kreibick, Lee County - 51.77

21. Taylar Salazar, Union Pines - 55.01

22. Carson Honeycutt, Pinecrest - 55.45

29. Quincy Smith, Western Harnett - 58.69

33. Trinity Gilliam, Western Harnett - 1:06.73

4x100

1. Wakefield - 48.51

12. Pinecrest - 53.81

14. Overhills - 55.31

17. Western Harnett - 1:00.48

4x200

1. Hoke County - 1:44.51

9. Western Harnett - 1:51.42

12. Overhills - 1:53.94

13. Pinecrest - 1:56.70

16. Overhills - 2:06.57

4x400

1. Westover - 4:08.59

3. Overhills - 4:22.49

4. Western Harnett - 4:29.69

10. Pinecrest - 4:46.75

4x800

1. Overhills - 10:33.53

2. Pinecrest - 10:35.52

3. Western Harnett - 10:49.45

4x1,600

1. Pinecrest - 26:17.00

2. Western Harnett - 26:18.00

High jump

1. Qizeah Jackson, Westover - 5-4

2. Rachel Breasseale, Union Pines - 5-2

t5. Jasmin Swedenburg, Overhills - 4-8

t13. Rannessa Bryson, Western Harnett - 4-6

15. Quincy Smith, Western Harnett - 4-4

Long jump

1. Carlecia Spivey, Douglas Byrd - 18-7

11. Rannessa Bryson, Western Harnett - 15-9

18. Jada Brown, Pinecrest - 14-10

Triple jump

1. Imani Chapman, Sanderson - 36-0

t12. Essence McKeithan, Pinecrest - 27-11

14. Jada Brown, Pinecrest - 26-7

Shot put

1. Mykiesha Barrett, Beddingfield - 34-4

13. Trinity Well, Pinecrest - 27-0

15. Ella Cotton, Pinecrest - 26-3

16. Makayla McIver, Lee County - 25-6

20. Tanesha Richards, Overhills - 23-11

22. Jacquelynn Elmore, Western Harnett - 23-3

24. Jamiya Tomilson, Western Harnett - 22-3

26. Jasmine Brown, Western Harnett - 21-2

27. Aspen Taylor, Overhills - 19-10

Discus

1. Alexis Jones, Beddingfield - 102-8

4. Ella Cotton, Pinecrest - 87-1

9. Jasmine Brown, Western Harnett - 79-9

 

Boys

100

1. Jahmaal Daniel, Terry Sanford - 10.81

6. Richard Kersey, Lee County - 11.33

200

1. Jahmaal Daniel, Terry Sanford - 22.14

3. Richard Kersey, Lee County - 22.66

400

1. Marquavious Johnson, Knightdale - 49.31

4. Quincy Ridley, Overhills - 51.08

800

1. Philip Hall, Terry Sanford - 1:55.14

4. Chris Kelly, Pinecrest - 2:02.93

6. Cody Warner, Pinecrest - 2:04.91

13. Keyon Jones, Overhills - 2:12.65

19. Trey Rouse, Western Harnett - 2:16.53

30. Chase Henry, Western Harnett - 2:23.75

38. Alex Cranston, Lee County - 2:31.47

1,600

1. Philip Hall, Terry Sanford - 4:28.66

3. Matt Harmody, Pinecrest - 4:36.79

5. Robert Anderson, Pinecrest - 4:40.00

7. Matthew Calvelo, Western Harnett - 4:42.87

9. Nathan Pollard, Pinecrest - 4:43.61

10. Esai Cunningham, Western Harnett - 4:45.46

14. Dalton Cox, Lee County - 4:51.16

16. Charlie Wright, Lee County - 4:54.77

19. Seamus Donahue, Western Harnett - 4:57.75

39. Evan Morschhauser, Overhills - 5:33.68

40. Luis Hernandez, Overhills - 5:33.87

43. Alex Cranston, Lee County - 5:41.35

3,200

1. Jose Rosas, Sanderson - 9:45.88

4. Esai Cunningham, Western Harnett - 10:01.89

5. Brandon Elliott, Pinecrest - 10:03.78

6. Javier Bustos, Pinecrest - 10:07.93

14. Chris Leonard, Pinecrest - 10:54.12

20. Seamus Donahue, Western Harnett - 11:44.37

110 hurdles

1. Xavier Carter, West Johnston - 14.75

7. Wesley Brown, Western Harnett - 17.03

300 hurdles

1. Michael Powell, Hoke County - 40.32

14. Wesley Brown, Western Harnett - 45.70

22. Malik Gray, Western Harnett - 49.71

25. Darren Elmore, Western Harnett - 54.24

26. Devin O'Donoghue, Overhills - 54.68

4x100

1. Terry Sanford - 42.68

3. Overhills - 43.47

9. Western Harnett - 46.22

13. Pinecrest - 47.72

16. Lee County - 49.59

4x200

1. Jack Britt - 1:29.55

8. Lee County - 1:35.47

12. Western Harnett - 1:37.55

14. Overhills - 1:38.86

15. Pinecrest - 1:40.27

16. Western Harnett - 1:43.02

4x400

1. Overhills - 3:26.02

9. Western Harnett - 3:44.77

12. Western Harnett - 4:15.26

4x800

1. Terry Sanford - 8:12.02

3. Western Harnett - 8:20.47

4x1,600

1. Pinecrest - 19:38.00

6. Western Harnett - 22:18.49

High jump

1. Kory Jones, Hoke County - 6-4

8. R.J. Covington, Pinecrest - 5-8

t9. Simeon Lynch, Overhills - 5-6

t9. Keyon Jones, Overhills - 5-6

t9. Robert Williams, Western Harnett - 5-6

t9. Jalen Branch, Western Harnett - 5-6

t15. Ka'Don Harvin, Overhills - 5-4

Long jump

1. Darryl Shaw, Jack Britt - 23-2.75

9. Joshua McGowan, Overhills - 20-5.5

20. Ty'quan Seabron, Overhills - 18-9

25. Robert Logan, Lee County - 15-5

26. Matthew Logan, Lee County - 14-5

Triple jump

1. Darryl Shaw, Jack Britt - 47-2

5. Joshua McGowan, Overhills - 42-6.75

17. Matthew Logan, Lee County - 31-0

Shot put

1. Mateius Brown, Western Harnett - 54-5.5

2. Ryan Davis, Pine Forest - 49-11

11. Steven Dandron, Western Harnett - 38-7

24. Frank Wishart, Lee County - 32-6

t26. Daniel Oldham, Pinecrest - 30-6

Discus

1. Mateius Brown, Western Harnett - 155-10

2. Ryan Davis, Pine Forest - 150-7

3. Steven Dandron, Western Harnett - 141-10

t18. Adrian Pinero, Overhills - 102-0

20. Zackary Ostheim, Western Harnett - 100-0

23. Daniel Oldham, Pinecrest - 96-10

26. Frank Wishart, Lee County - 80-4