Jackets, Cavs swim in region meets

Feb. 04, 2013 @ 03:34 PM

Swimming

NCHSAA 4A Eastern Regional Championships

Saturday

at Triangle Aquatic Center, Cary

Results (event winners and Lee County results)

Girls events

200-yard medley relay

1. Cary 1:48.80

22. Lee County 2:28.21 (Joli LeBrun, Kelly Petrarca, Allegra Hogan, Shannon Allen)

200 freestyle

1. Kelsey Moore, Broughton 1:51.83

200 IM

1. Brooke Rubendall, Green Hope 2:08.34

50 freestyle

1. Haley Bishop, Panther Creek 23.84

1-meter diving

1. Shauna Hines, Apex 309.40

100 butterfly

1. Haley Bishop, Panther Creek 55.74

16. Morgan Vogelsang, Lee County 1:02.16

100 freestyle

1. Christine Kerr, Cary 52.42

500 freestyle

1. Hannah Moore, Green Hope 4:56.42

200 free relay

1. Green Hope 1:38.76

24. Lee County 1:58.36 (Morgan Vogelsang, Kelly Petrarca, Haley Morie, Joli LeBrun)

100 backstroke

1. Hannah Moore, Green Hope 56.59

100 breaststroke

1. Kathryn Williams, Apex 1:06.22

400 free relay

1. Green Hope 3:32.97

24. Lee County 4:29.70 (Shannon Allen, Haley Morie, Joli LeBrun, Morgan Vogelsang)

Girls team scores (33 schools)

1. Green Hope 343.5

2. Panther Creek 259

22. Lee County 1

Boys events

200-yard medley relay

1. Green Hope 1:35.71

24. Lee County 2:06.59 (Michael Burch, Michael Russell, Dalton Cox, Collin Bouwman)

200 freestyle

1. Jonathan Glavich, Green Hope 1:42.10

200 IM

1. Colin Ellington, Holly Springs 1:50.89

50 freestyle

1. Scott Johnson, Leesville Road 21.40

1-meter diving

1. Anthony Gallante, Athens Drive 477.85

100 butterfly

1. Christian Caveness, Laney 50.93

100 freestyle

1. Colin Ellington, Holly Springs 45.82

12. Phil Morie, Lee County 50.75

23. Jonathan Mills, Lee County 53.87

500 freestyle

1. Jamison Hauser, Panther Creek 4:38.90

200 free relay

1. Green Hope 1:27.30

17. Lee County 1:38.47 (Jonathan Mills, Dalton Cox, Collin Bouwman, Phil Morie)

100 backstroke

1. Travis Johns, Laney 51.96

19. Phil Morie, Lee County 59.56

100 breaststroke

1. Sean Yeh, Leesville Road 56.33

400 free relay

1. Green Hope 3:13.54

14. Lee County 3:37.48 (Jonathan Mills, Dalton Cox, Collin Bouwman, Phil Morie)

Boys team scores (33 schools)

1. Green Hope 400.5

2. Millbrook 195

18. Lee County 11

Swimming

NCHSAA 3A Eastern Regional Championships

Saturday

at Triangle Aquatic Center, Cary

Results (event winners and local results)

Girls events

200-yard medley relay

1. Chapel Hill 1:51.68

17. Union Pines 2:17.37 (Cassidy Fry, Lily Majuri, Erin Harding, Ashlyn Owens)

200 freestyle

1. Emily Dykstra, Cardinal Gibbons 1:55.50

200 IM

1. Claire DeSelm, Chapel Hill 2:07.58

14. Molly Dunbar, Triton 2:30.55

16. Cassidy Fry, Union Pines 2:31.13

50 freestyle

1. Michaela Nolte, Orange 24.88

1-meter diving

1. Louise Farrell, Northern Guilford 161.75

100 butterfly

1. Claire DeSelm, Chapel Hill 58.24

100 freestyle

1. Michaela Nolte, Orange 54.63

19. Tori Clarke, Western Harnett 1:03.32

500 freestyle

1. Emily Dykstra, Cardinal Gibbons 5:10.99

200 free relay

1. Cardinal Gibbons 1:43.64

19. Triton 2:06.44 (Margaret Herring, Hannah Mooney, Kayla House, Molly Dunbar)

100 backstroke

1. Annabelle Durham, Chapel Hill 1:00.20

6. Cassidy Fry, Union Pines 1:06.35

100 breaststroke

1. Emily Pfeiffer, Washington 1:07.49

10. Molly Dunbar, Triton 1:17.06

400 free relay

1. Chapel Hill 3:40.05

22. Union Pines 4:35.80 (Lily Majuri, Erin Harding, Cassidy Fry, Bridget Yeager)

Boys events

200-yard medley relay

1. Cardinal Gibbons 1:41.80

14. Triton 1:58.99 (Alvin Wolf, Taylor Phillips, Sam Dunbar, Hunter Williams)

17. Union Pines 2:00.42 (Kyle Metcalf, Patrick O'Sullivan, John Moulton, Cody Roberts)

200 freestyle

1. Kai Wombacher, Cardinal Gibbons 1:45.40

14. John Moulton, Union Pines 2:08.97

200 IM

1. Dalton Shaw, D.H. Conley 1:56.18

7. Eli Brightbill, Southern Lee 2:09.07

50 freestyle

1. Bailey Maloney, Cardinal Gibbons 21.83

18. Alvin Wolf, Triton 24.81

1-meter diving

1. Devin Hall, C.B. Aycock 332.45

100 butterfly

1. Dalton Shaw, D.H. Conley 53.26

12. Eli Brightbill, Southern Lee 58.90

17. Alvin Wolf, Triton 1:03.26

23. Kevin Martinez, Southern Lee 1:09.04

100 freestyle

1. Bailey Maloney, Cardinal Gibbons 48.53

500 freestyle

1. Kai Wombacher, Cardinal Gibbons 4:39.62

18. John Moulton, Union Pines 6:05.33

200 freestyle relay

1. Cardinal Gibbons 1:29.61

13. Triton 1:42.34 (Sam Dunbar, Taylor Phillips, Jacob Beasley, Alvin Wolf)

23. Western Harnett 1:49.40 (Braxton Adams, Collin Hall, Lucas Militello, Tyler Casper)

24. Southern Lee DFS (Kevin Martinez, Will Maness, Cameron Lane, Eli Brightbill)

100 backstroke

1. Christopher Raymond, Cardinal Gibbons 54.61

100 breaststroke

1. Noah Cairns, Cardinal Gibbons 1:03.18

3. Patrick O'Sullivan, Union Pines 1:03.66

19. Sam Dunbar, Triton 1:13.15

400 free relay

1. Cardinal Gibbons 3:19.68

18. Triton 4:03.43 (Taylor Phillips, Jacob Beasley, Hunter Williams, Sam Dunbar)

NCHSAA 4A Central Regional Championships

Saturday

at Greensboro Aquatic Center

Results (event winners and Pinecrest results)

Girls events

200-yard medley relay

1. East Chapel Hill 1:53.39

13. Pinecrest 2:06.70 (Julia Lattarulo, Lauren Wohlrab, Alizabeth Bowles, Natalie Baker

200 freestyle

1. Morgan Smith, East Chapel Hill 1:55.18

16. Julia Lattarulo, Pinecrest 2:11.49

200 IM

1. Caroline Neil, Reagan 2:08.60

9. Lauren Wohlrab, Pinecrest 2:22.32

50 freestyle

1. Natalie Labonge, Grimsley 23.93

13. Alizabeth Bowles, Pinecrest 26.00

1-meter diving

1. Lily Armstrong, Western Guilford 399.30

100 butterfly

1. Natalie Labonge, Grimsley 57.26

19. Julia Lattarulo, Pinecrest 1:07.13

100 freestyle

1. Morgan Smith, East Chapel Hill 53.04

10. Alizabeth Bowles, Pinecrest 57.88

16. Karlyn Ferguson, Pinecrest 59.89

500 freestyle

1. Savannah Johnston, North Davidson 5:12.54

200 free relay

1. Reagan 1:40.38

18. Pinecrest 1:56.06 (Alizabeth Bowles, Lauren Wohlrab, Julia Lattarulo, Natalie Baker)

100 backstroke

1. Sarah Newell, Grimsley 59.06

100 breaststroke

1. Caroline Neil, Reagan 1:06.99

8. Lauren Wohlrab, Pinecrest 1:13.19

400 free relay

1. Reagan 3:37.55

18. Pinecrest 4:29.50 (Madison Chandler, Caroline Kirkland, Amanda Lattarulo, Hunter Mills)

Girls team scores

1. East Chapel Hill 396.5

2. Grimsley 329

15. Pinecrest 41

Boys events

200-yard medley relay

1. East Chapel Hill 1:38.41

200 freestyle

1. Max Howes, East Chapel Hill 1:44.90

10. Hunter Shultz, Pinecrest 1:51.27

200 IM

1. Koya Osada, East Chapel Hill 1:53.77

50 freestyle

1. Henry McGugan, Ragsdale 21.72

1-meter diving

1. James Brady, East Chapel Hill 474.00

100 butterfly

1. Connor Johnson, Terry Sanford 51.44

15. Ryan Baker, Pinecrest 57.95

100 freestyle

1. Quaid Caron-O'Neill, R.J. Reynolds 48.35

500 freestyle

1. Connor Williams, Northern Durham 4:44.81

200 free relay

1. East Chapel Hill 1:29.32

18. Pinecrest 1:42.02 (Ryan Baker, Andrew Barton, Hunter Shultz, Austin Shults)

100 backstroke

1. Koya Osada, East Chapel Hill 51.42

100 breaststroke

1. Daniel Le, Northwest Guilford 55.77

3. Hunter Shultz, Pinecrest 1:01.47

16. Ryan Baker, Pinecrest 1:07.59

400 freestyle

1. East Chapel Hill 3:15.50

16. Pinecrest 3:50.06 (Ryan Baker, Andrew Barton, Austin Shults, Hunter Shultz)

Boys team scores

1. East Chapel Hill 385

2. Grimsley 230

18. Pinecrest 28

NCHSAA 1A/2A Eastern Regional Championships

Friday

at Huntersville Aquatic Center

Results (event winners and Northwood results)

Girls events

200-yard medley relay

1. Raleigh Charter 1:54.56

3. Northwood 2:02.32 (Riley O'Dell, Samantha Conger, Rory O'Dell, Carson Jones)

200 freestyle

1. Alexandra van Dorsten, Raleigh Ch. 1:58.42

28. Amanda Peele, Northwood 2:25.18

200 IM

1. Margaret Ireland, Raleigh Charter 2:15.17

14. Riley O'Dell, Northwood 2:43.27

50 freestyle

1. Tara Martin, Raleigh Charter 24.70

6. Carson Jones, Northwood 26.25

19. Elizabeth Conte, Northwood 28.16

1-meter diving

1. Bailey Revels, Northwood 326.15

2. Devin Finney, NC Science & Math 166.85

100 butterfly

1. Tara Martin, Raleigh Charter 58.66

5. Rory O'Dell, Northwood 1:01.04

9. Samantha Conger, Northwood 1:05.54

100 freestyle

1. Olivia Ontjes, Raleigh Charter 52.78

17. Cassidy Welge, Northwood 1:02.71

20. Amanda Peele, Northwood 1:03.39

24. Elizabeth Conte, Northwood 1:04.73

500 freestyle

1. Sarah Mandis, First Flight 5:22.32

2. Rory O'Dell, Northwood 5:22.71

200 free relay

1. Raleigh Charter 1:42.71

12. Northwood 1:55.95 (Amanda Peele, Morgan Welge, Cassidy Welge, Elizabeth Conte)

100 backstroke

1. Margaret Ireland, Raleigh Charter 59.84

100 breaststroke

1. Olivia Ontjes, Raleigh Charter 1:06.87

4. Samantha Conger, Northwood 1:09.44

5. Carson Jones, Northwood 1:12.55

400 free relay

1. Raleigh Charter 3:38.78

4. Northwood 4:00.28 (Carson Jones, Morgan Welge, Samantha Conger, Rory O'Dell)

Girls team scores

1. Raleigh Charter 430

2. Carrboro 249.5

3. Northwood 177

Boys events

200-yard medley relay

1. Carrboro 1:42.53

200 freestyle

1. Jacob Vosburgh, NC Science & Math 1:45.21

200 IM

1. Zach Darden, Goldsboro 2:00.67

50 freestyle

1. Cameron Anderson, Tarboro 22.24

1-meter diving

1. Alex Buck, Durham School of the Arts 254.65

100 butterfly

1. Thomas Bilden, Carrboro 52.20

100 freestyle

1. Cameron Anderson, Tarboro 48.59

4. Phillip Straughn, Northwood 50.32

500 freestyle

1. Jacob Vosburgh, NC Science & Math 4:46.04

3. Joshua Conger, Northwood 5:05.27

200 free relay

1. N.C. Science and Math 1:32.29

100 backstroke

1. Will Macmillan, Carrboro 55.47

5. Philip Straughn, Northwood 57.78

100 breaststroke

1. Matt Jacobs, Durham School of Arts 1:02.52

3. Joshua Conger, Northwood 1:04.87

400 free relay

1. Carrboro 3:24.43

Boys team scores

1. N.C. Science and Math 416

2. Carrboro 344.5

14. Northwood 61