Cavs, Lady Jackets run to team wins in CFVC meet

Mar. 22, 2014 @ 05:02 AM

Track and field

Cape Fear Valley Conference meet
at Lee County
Thursday
Team scores
Girls
1. Lee County - 56.5
2. Southern Lee - 55.5
3. Douglas Byrd - 54
Boys
1. Southern Lee - 73
2. Lee County - 55
3. Douglas Byrd - 37
Event results
Girls
Shot put
1. Kayla McLeod, DB - 27-11
2. Rachel Wilson, SL - 26-2.5
3. Ameenah Abdullah, DB - 24-9
4. Saara Lindbohm, SL - 24-7
Discus
1. Kayla McLeod, DB - 87-0
2. Emma Lassen, SL - 84-1
3. Tiara Bland, SL - 82-3
4. Yenssi Williams, LC - 63-9
Long jump
1. Sydney Elseth, SL - 12-6
2. Makenzie Cicogna, SL - 12-3
t3. Cierra White, LC - 11-6
t3. Yenssi Williams, LC - 11-6
Triple jump
1. Yenssi Williams, LC - 27-6
2. Cierra White, LC - 20-2
High jump
1. Sydney Elseth, SL - 4-6
2. Jasmine Graham, DB - 3-10
t3. Makenzie Cicogna, SL - 3-10
t3. Savannah Cabe, LC - 3-10
4x800 relay
1. Southern Lee - 12:32
2. Douglas Byrd - 12:36
3. Lee County - 13:28
100 hurdles
1. Danielle Kreibick, LC - 17.7
2. Khaira Bolden, LC - 18.5
3. Cierra White, LC - 20.6
4. Aalaiysha Smith, DB - 20.7
100
1. Jalicia Addington, SL - 13.0
2. Oriana Oliver, SL - 13.9
3. Kijana Underwood, DB - 14.0
4. Mya Minter, SL - 14.1
4x200 relay
1. Lee County - 2:03.6
2. Douglas Byrd - 2:21.0
1,600
1. Jessica Long, SL
2. Aubrey Wilder, LC
3. Carrie Banzhof, DB
4. Alana Edwards, LC
4x100 relay
1. Southern Lee - 57.4
2. Lee County - 59.0
400
1. Lauren Renfro, DB - 1:05.4
2. Lydia Patterson, DB - 1:09.7
3. Kayla Harper, DB - 1:11.1
4. Oriana Oliver, SL - 1:12.0
300 hurdles
1. Danielle Kreibick, LC - 53.7
2. Tatiana Santini, LC - 59.6
3. Cierra White, LC - 1:04.5
4. Savannah Cabe, LC - 1:06.8
800
1. Jessica Long, SL - 2:59
2. Aubrey Wilder, LC - 3:07
3. Madison Weidner, SL - 3:19
4. Alana Edwards, LC - 3:20
200
1. Lauren Renfro, DB - 28.1
2. Khaira Bolden, LC - 29.3
3. Lydia Patterson, DB - 29.5
4. Kijana Underwood, DB - 30.1
3,200
1. Carrie Banzhof, DB - 14:14
4x400 relay
1. Douglas Byrd - 5:20.0
2. Lee County - 5:22.9
Boys
Shot put
1. A.J. Giles, SL - 40-4.5
2. Jeremiah Jones, SL - 36-8.5
3. Frank Wishart, LC - 35-4.5
4. Byron Cousin, DB - 33-3.5
Discus
1. Garrett Wilson, SL - 115-8
2. Ethan Lucas, LC - 97-1
3. Byron Cousin, DB - 94-4
4. Nathan Holton, SL - 76-2
Long jump
1. Larry McLeod, SL - 19-1
2. Dylan Brown, SL - 17-8
3. Keyonta McDougald, LC - 17-7
4. Quinton Ross, DB - 16-5
Triple jump
1. John Nguyen, LC - 37-1
2. Matthew Logan, LC - 31-7
High jump
1. Larry McLeod, SL - 5-8
2. Keyonta McDougald, LC - 5-6
3. Jeremiah Jones, SL - 5-4
4x800 relay
1. Douglas Byrd - 9:34.0
2. Lee County - 9:38.5
3. Southern Lee - 9:53.4
110 hurdles
1. Nathan Grice, LC - 22.1
100
1. Aaron Blockmon, SL - 11.5
2. Jai Granger, DB - 11.7
3. Kendrick Davis, SL - 11.7
4. Richard Kersey, LC - 11.7
4x200 relay
1. Douglas Byrd - 1:45.2
2. Lee County - 1:48.7
1,600
1. Biagio Esposito, SL
2. Noe Mexicano, SL
3. Michael Crumpton, LC
4. Alex Cranston, LC
4x100 relay
1. Southern Lee - 46.4
2. Lee County - 51.7
400
1. Tito Mann, DB - 56.2
2. Clarence Richardson, DB - 57.8
3. Dalton Cox, LC - 58.7
4. Charlie Wright, SL - 1:00.1
300 hurdles
1. Brandon Smith, DB - 45.9
2. A.J. Giles, SL - 50.7
3. Nathan Grice, LC - 51.3
4. Jeremiah Johnson, SL - 52.5
800
1. Biagio Esposito, SL - 2:23.0
2. Nick Grubb, LC - 2:23.5
3. Cole Garris, LC - 2:24.0
4. John Branham, DB - 2:27.0
200
1. Kendrick Davis, SL - 23.7
2. Clarence Richardson, DB - 24.5
t3. Dylan Brown, SL - 24.8
t3. Aaron Blockmon, SL - 24.8
3,200
1. Biagio Esposito, SL - 11:36
2. Cole Garris, LC - 12:15
3. Noe Mexicano, SL - 12:54
4. Taylor Law, LC - 12:59
4x400 relay
1. Lee County - 3:54.0
2. Douglas Byrd - 3:58.4