Union Pines sweeps CFVC track meet

Apr. 12, 2013 @ 02:40 PM

Cape Fear Valley track meet No. 5
at Reid Ross Classical School, Fayetteville
Thursday
Team scores
Girls
1. Union Pines - 80
2. Douglas Byrd - 67.5
3. Southern Lee - 60.5
4. Westover - 47
Boys
1. Union Pines - 76
2. Southern Lee - 72
3. Westover - 55
4. Douglas Byrd - 48
Event winners
Girls
100 - Onika Williams, UP - 12.34
200 - Tiara Bland, SL - 27.00
400 - Kayla Jackson, West - 1:00.09
800 - Danielle Wisen, UP - 2:54
1,600 - Emily Lambeth, SL - 6:13
3,200 - Emily Lambeth, SL - 14:02
100 hurdles - Megan Harris, UP - 17.99
300 hurdles - Megan Harris, UP - 52.23
4x100 - Westover - 50.38
4x200 - Westover - 1:48.00
4x400 - Westover - 4:30
4x800 - Southern Lee - 11:53
High jump - Kayla Jackson, West - 4-8
Long jump - Carlecia Spivey, DB - 16-10
Triple jump - Kashera Robertson, UP - 29-11
Shot put - Kayla McLeod, DB - 27-6
Discus - Tiara Bland, SL - 103-5
Boys
100 - Jaylen McCorkley, West - 10.76
200 - Jaylen McCorkley, West - 22.29
400 - Semaj Street, West - 53.70
800 - Achraf Khadir, DB - 2:12
1,600 - Dylan Wood, SL - 5:09
3,200 - Wade Benton, UP - 11:25
110 hurdles - James Pedersen, UP - 17.44
300 hurdles - Clarke Williams, West - 42.64
4x100 - Southern Lee - 45.02
4x200 - Douglas Byrd - 1:34.00
4x400 - Southern Lee - 3:33.38
4x800 - Union Pines - 9:13
High jump - Benjamin Peterson, UP - 5-6
Long jump - Dylan Brown, SL - 20-7
Triple jump - Benjamin Peterson, UP - 39-6
Shot put - A.J. Giles, SL - 41-1
Discus - Byron Cousin, DB - 119-9.5

Tri-Nine tri-meet
at Green Hope
Thursday
Team scores
Girls
1. Apex - 94.5
2. Green Hope - 71.5
3. Lee County - 22
Boys
1. Apex - 119.5
2. Green Hope - 56
3. Lee County - 6.5
Event winners
Girls
4x800 - Apex - 11:14.6
100 hurdles - Rayna Yvars, GH - 15.4
100 - Jasmine Person, Lee - 12.4
4x200 - Lee County - 1:50.1
1,600 - Samantha Malone, Apex - 5:37.2
4x100 - Green Hope - 50.4
400 - Sydnei Murphy - Apex - 1:00.7
300 hurdles - Christy Czarnecki, Apex - 49.1
800 - Katie Tomasi, GH - 2:27.9
200 - Sydnei Murphy, Apex - 25.3
3,200 - Taylor Howard, GH - 11:56.2
4x400 - Apex - 4:16.2
Long jump - Hannah Butler, Apex - 12-10
Triple jump - Mary-Holland Wilson, Apex - 31-11
High jump - Pauline Schwerbrock - GH - 5-1
Pole vault - Rayna Yvars, GH - 12-0
Shot put - Brianna Heilsnis, Apex - 37-8
Discus - Brianna Heilsnis, Apex - 133-1
Boys
4x800 - Green Hope - 8:31.2
110 hurdles - Joe Devries, Apex - 16.2
100 - Timothy Darcelien, Apex - 11.4
4x200 - Green Hope - 1:40.5
1,600 - Corey Colberg, GH - 4:48.7
4x100 - Apex - 44.0
400 - Tyler Cook, Apex - 51.7
300 hurdles - Matt Kokos, Apex - 44.9
800 - Mihret Coulter, Apex - 2:04.8
200 - Tyler Cook, Apex - 23.1
3,200 - Erik Salgado, Apex - 10:47.4
4x400 - Green Hope - 3:33.3
Long jump - Donte Smalls, Apex - 18-11
Triple jump - Jireh Kamuabo, Apex - 41-3
High jump - Jalen Ware, Apex - 6-0
Pole vault - Joe Devries, Apex - 13-6
Shot put - Eric O'Connell, GH - 41-4
Discus - Eric O'Connell, GH - 122-6

Mid-State track meet
at Cummings
Thursday
Team scores
Girls
1. Cummings - 77
2. Providence Grove - 68
3. Jordan-Matthews - 47.5
4. Bartlett Yancey - 31.5
Boys
1. Cummings - 75
2. Bartlett Yancey - 72
3. Providence Grove - 68
4. Jordan-Matthews - 53
Event winners
Girls
100 - Ro'Daijah Faucette, Cumm - 12.4
200 - Lakia Brown, Cumm - 28.3
400 - Lashonda Tate, Cumm - 1:07.4
800 - Victoria Kaufhlin, PG - 3:06.9
1,600 - Katelyn Steadman, PG - 6:32.0
3,200 - Katelyn Steadman, PG - 14:53.8
100 hurdles - Ro'Daijah Faucette, Cumm - 15.2
300 hurdles - Ro'Daijah Faucette, Cumm - 49.2
4x100 - Cummings - 54.5
4x200 - Cummings - 1:55.0
4x400 - Cummings - 4:37.9
4x800 - Providence Grove - 12:31.7
High jump - Liz Lee, JM - 4-0
Pole vault - Jenna Sironen, PG - 7-0
Long jump - Lashonda Tate, Cumm - 13-8
Shot put - Sasha Morphis, JM - 34-3
Discus - Sasha Morphis, JM - 76-3
Boys
100 - Maurice Eaddy, JM - 10.6
200 - Maurice Eaddy, JM - 22.8
400 - Bryan Winn, BY - 53.0
800 - Bryan Winn, BY - 2:27.5
1,600 - Daniel Coble, PG - 5:30.5
3,200 - Morgan White, BY - 12:37.1
110 hurdles - Isaiah Moore, Cumm - 13.9
300 hurdles - Thomas Jones II, Cumm - 42.7
4x100 - Jordan-Matthews - 45.1
4x200 - Cummings - 1:34.8
4x400 - Cummings - 3:39.1
4x800 - Bartlett Yancey - 9:29.0
High jump - Isaiah Moore, Cumm - 6-0
Pole vault - Tyler Trogden, PG - 8-0
Long jump - Josh McSwain, JM - 19-8
Triple jump - Bryson Bittle, JM - 42-6
Shot put - Josh Davis, BY - 46-4
Discus - Dayonne Allen, Cumm - 126-0

Southeastern track meet No. 5
at Lumberton
Thursday
Team scores
Girls
1. Pinecrest - 64
2. Richmond - 56
3. Lumberton - 32
Boys
1. Richmond - 108
2. Lumberton - 38
3. Pinecrest - 25
Event winners
Girls
1,600 - Amber Grace, Pine - 6:20
3,200 - Amber Grace, Pine - 14:07
800 - Rachel Stewart, Pine - 2:55.71
100 hurdles - Brianna David, Rich - 18.88
300 hurdles - Brianna David, Rich - 55.06
High jump - Jordan Edmondson, Pine - 4-4
Long jump - Lecie Griffin, Rich - 13-5
4x100 - Richmond - 53.45
4x200 - Richmond - 1:51.80
4x400 - Pinecrest - 5:13
4x800 - Pinecrest - 12:16
100 - Sh'Katoe Haywood, Lumb - 12.60
200 - Sh'Katoe Haywood, Lumb - 25.20
400 - Savannah Hill, Lumb - 1:01.98
Discus - Ella Cotton, Pine - 87-5
Shot put - Kaitlyn Singletary, Lumb - 34-1.5
Boys
1,600 - Austine Maidene, Lumb - 5:07
3,200 - Maurice O'Neil, Rich - 11:57
800 - Zack Paul, Rich - 2:19.27
110 hurdles - Dwayne Simpson, Pine - 15.84
300 hurdles - Kenau Brock, Lumb - 44.50
High jump - Raheem Bowden, Rich - 5-8
Long jump - Brenton Flowers, Rich - 18-8
Triple jump - Dwayne Simpson, Pine - 40-5
4x100 - Richmond - 43.28
4x200 - Richmond - 1:30.76
4x400 - Richmond - 3:44
4x800 - Richmond - 11:28
100 - Raheem Bowden, Rich - 10.98
200 - Travis Newton, Rich - 21.81
400 - Aaron Green, Rich - 51.26
Discus - Jordan Richardson, Rich - 130-0
Shot put - Jordan Richardson, Rich - 43-8