Union Pines, Terry Sanford win CFVC track titles

Feb. 01, 2014 @ 04:59 AM

Indoor track
Cape Fear Valley Conference Championships at Union Pines, Monday
Team scores
Girls
1. Union Pines - 137
2. Douglas Byrd - 90
3. Terry Sanford - 64
4. Lee County - 62
5. Westover - 31
Boys
1. Terry Sanford - 142
2. Lee County - 90
3. Douglas Byrd - 58
4. Union Pines - 54
5. Southern Lee - 27
6. Westover - 24

Event results
Girls
High jump
1. Qizeah Jackson, W - 5-2
2. Katherine Lane, TS - 5-0
3. Sadesia Steadwell, UP - 4-8
4. Onika Williams, UP - 4-8
5. Danielle Kriebick, LC - 4-6
6. Taylor Williams, TS - 4-4
Long jump
1. Carlecia Spivey, DB - 17-5.5
2. Onika Williams, UP - 13-3.5
3. Laura Brown, UP - 13-0
4. Yenssi Williams, LC - 12-9
5. Brianna French, TS - 12-4
6. Lilly Brown, TS - 12-2
Shot put
1. Katelyn Wyckoff, UP - 33-3
2. Kayla McLeod, DB - 30-1
3. Ameenah Abdullah, DB - 23-6
4. Yenssi Williams, LC - 23-0
5. Ashley Hodge, TS - 21-11
6. Sadesia Steadwell, UP - 20-8
Triple jump
1. Yenssi Williams, LC - 28-0
2. Autumn Field, UP - 26-1
4x800 relay
1. Union Pines - 11:49.0 (Danielle Wisen, Blake Colby, Abby Verchick, Erin Metcalf)
2. Terry Sanford - 12:16.0
3. Douglas Byrd - 12:49.0
4. Lee County - 14:09.6
55 hurdles
1. Kharia Bolden, LC - 9.3
2. Danielle Kriebick, LC - 10.0
3. Onika Williams, UP - 10.2
4. Areyona McIntyre, DB - 10.5
5. Laura Brown, UP - 10.6
6. Lilly Brown, TS - 11.0
55
1. Qizeah Jackson, W - 7.0
2. Carlecia Spivey, DB - 7.2
3. Zizi Hammond, LC - 7.5
4. Onika Williams, UP - 7.6
5. Alex Sprinkle, TS - 7.6
6. Lauren Renfro, DB - 8.4
1,600
1. Abby Verchick, UP - 5:39
2. Aliyah Rice, TS - 6:45
3. Erin Metcalf, UP - 6:48
4. Carrie Banzhof, DB - 7:50
5. Megan Pusser, UP - 7:54
6. Princess Alicea, DB - 7:57
500
1. Carlecia Spivey, DB - 1:26.6
2. Areyona McIntyre, DB - 1:34.0
3. Aalaiysha Smith, DB - 1:35.0
4. Emily Jasienowski, TS - 1:37.0
5. Zizi Hammond, LC - 1:38.5
6. Taylor Williams, TS - 1:38.8
1,000
1. Abby Verchick, UP - 3:35
2. Rebecca White, UP - 3:43
3. Victoria Richter, TS - 3:50
4. Danielle Wisen, UP - 4:06
5. Amelia Gates, TS - 4:15
6. Selena Willman, W - 4:20
300
1. Qizeah Jackson, W - 42.4
2. Angelica McNair, TS - 42.4
3. Lauren Renfro, DB - 44.7
4. Alex Sprinkle, TS - 45.7
5. Danielle Kriebick, LC - 47.3
6. Zizi Hammond, LC - 48.4
3,200
1. Abby Verchick, UP - 12:29
2. Erin Metcalf, UP - 15:28
3. Danielle Wisen, UP - 15:31
4. Caroline Wilson, LC - 18:11
5. Princess Alicea, DB - 18:26
6. Anna Beth Adcock, LC - 18:43
4x400
1. Douglas Byrd - 4:37
2. Union Pines - 4:52
3. Terry Sanford - 4:58
4. Lee County - 5:05

Boys
High jump
1. LaDante Elerbe, TS - 6-0
2. Armond Shaw, LC - 5-10
3. Keyonta McDougald, LC - 5-6
4. Ryan Turner, TS - 5-2
5. Andrew Roberts, UP - 5-0
Long jump
1. LaDante Elerbe, TS - 21-0
2. Keyonta McDougald, LC - 19-1
3. Isaac Wilkerson, W - 18-9.5
4. Clarence Richardson, DB - 18-0
5. Noah Harvey-Fonvil, UP - 17-9
6. Ryan Turner, TS - 17-4
Shot put
1. Hugh Leighton, UP - 38-4.5
2. A.B. Farrakhan, TS - 37-8
3. Solomon McDonald, UP - 34-5
4. Dominique Bacon, TS - 31-1
5. Nemecio Reyes, LC - 29-0
Triple jump
1. LaDante Elerbe, TS - 44-5
2. John Nguyen, LC - 38-5
3. Thomas Jordon, TS - 38-2
4. Noah Harvey-Fonvil, UP - 34-7.5
5. Cooper Wrona, UP - 34-2.5
4x800
1. Terry Sanford - 9:11.3 (Jacob Fonke, Luis Remigio, William Kumi, Devon Williams)
2. Lee County - 9:33.4
3. Douglas Byrd - 9:39.0
4. Southern Lee - 9:46.6
5. Union Pines - 9:48.6
55 hurdles
1. Thomas Jordon, TS - 8.1
2. Ryan Turner, TS - 9.0
3. Traceton Robinson, TS - 9.1
4. Noah Harvey-Fonvil, UP - 9.6
55
1. Thomas Jordon, TS - 6.5
2. Jakwon Higgins, TS - 6.6
3. Tito Mann, DB - 6.7
4. John Nguyen, LC - 6.8
5. Keyonta McDougald, LC - 6.9
6. Isaac Wilkerson, W - 6.9
1,600
1. Dalton Cox, LC - 5:02
2. Jay Randolph, SL - 5:14
3. Biagio Esposito, SL - 5:16
4. Michael Crumpton, LC - 5:40
5. John Branham, DB - 5:48
6. Jacob Fonke, TS - 5:50
500
1. Brandon Smith, DB - 1:13.1
2. William Kumi, TS - 1:14.5
3. Ian Frye, LC - 1:14.7
4. Devon Williams, TS - 1:15.0
5. Armond Shaw, LC - 1:16.2
6. Angelo Smith, W - 1:16.9
1,000
1. Achraf Khadir, DB - 3:01.0
2. Ben White, UP - 3:04.0
3. Luis Remigio, TS - 3:17.0
4. William Kumi, TS - 3:27.4
5. Brian Arevalo, TS - 3:27.5
6. Michael Crumpton, LC - 3:28.0
300
1. Demainie Addison, W - 37.5
2. Andrew Roberts, UP - 37.8
3. Clarence Richardson, DB - 38.3
4. Brandon Smith, DB - 38.7
5. Khalese Arnold, LC - 38.8
6. Armond Shaw, LC - 39.3
3,200
1. Dalton Cox, LC - 11:01.0
2. Jay Randolph, SL - 11:24.9
3. Achraf Khadir, DB - 11:25.1
4. Ben White, UP - 11:32.0
5. Tristan Hamilton, TS - 11:38.1
6. Biagio Esposito, SL - 11:38.2
4x400
1. Terry Sanford - 3:42.0 (Thomas Jordon, LaDante Elerbe, Jakwon Higgins, Jahmaal Daniel)
2. Lee County - 3:44.0
3. Westover - 3:58.4
4. Douglas Byrd - 4:01.2
5. Union Pines - 4:01.6