Cape Fear Valley Conference swimming championships

Jan. 25, 2014 @ 05:01 AM

Swimming

Cape Fear Valley Conference Championships

at Johnson Natatorium, Campbell University


Team scores

Boys

1. Terry Sanford - 322

2. Lee County - 257

3. Union Pines - 232

4. Southern Lee - 126

5. Gray's Creek - 97

6. Westover - 23

Girls

1. Terry Sanford - 339

2. Union Pines - 238

3. Lee County - 198

4. Southern Lee - 79

5. Westover - 59

6. Gray's Creek - 21

Event results

Boys

200-yard medley relay

1. Terry Sanford - 1:54.34 (Christofer Brothers, Will Gothard, Connor Johnson, Devin Dyer)

2. Union Pines - 1:59.82 (Jacob Walker, Patrick O'Sullivan, John Moulton, Shane McLeary)

3. Lee County - 2:00.35 (Austin Vogelsang, Phillip Morie, John Nguyen, Dalton Cox)

4. Southern Lee - 2:04.23 (Steven Herrera, Eli Brightbill, Kevin Martinez, Ben Maness)

5. Gray's Creek - 2:20.69 (Joseph Martin, Matthew Walker, Jose Hernandez, Christian Arreguin)

200 freestyle

1. Will Gothard, TS - 2:08.14

2. Steven Herrera, SL - 2:10.98

3. Michael Russell, LC - 2:11.60

4. John Moulton, UP - 2:12.11

5. Corley Walker, UP - 2:24.24

200 individual medley

1. Eli Brightbill, SL - 2:14.57

2. Patrick O'Sullivan, UP - 2:22.42

3. Devin Dyer, TS - 2:25.06

4. Christofer Brothers, TS - 2:27.32

5. Kyle Metcalf, UP - 2:45.53

50 freestyle

1. Nate Middleton, TS - 24.98

2. Shane McLeary, UP - 25.82

3. Jordan Hand, UP - 26.29

4. Joseph Martin, GC - 26.37

5. Austin Vogelsang, LC - 26.58

100 butterfly

1. Connor Johnson, TS - 51.98

2. Christofer Brothers, TS - 1:04.63

3. Michael Burch, LC - 1:07.42

4. Kevin Martinez, SL - 1:09.91

5. John Nguyen, LC - 1:12.46

100 freestyle

1. Phillip Morie, LC - 51.88

2. Michael Russell, LC - 1:00.21

3. Jacob Walker, UP - 1:00.39

4. Jordan Hand, UP - 1:00.65

5. Dylan Cox, LC - 1:00.70

500 freestyle

1. Eli Brightbill, SL - 5:35.96

2. Devin Dyer, TS - 6:02.03

3. John Moulton, UP - 6:06.62

4. Dalton Cox, LC - 6:18.56

5. Suzhou Li, TS - 7:51.45

200 freestyle relay

1. Lee County - 1:43.49 (Michael Russell, Dalton Cox, Austin Vogelsang, Phillip Morie)

2. Terry Sanford - 1:46.35 (Brandon Toledo, Nick Reitz, Patrick Arata, Nate Middleton)

3. Southern Lee - 1:49.71 (Steven Herrera, Ben Maness, Kevin Martinez, Eli Brightbill)

4. Union Pines - 1:49.97 (Shane McLeary, Jordan Hand, Jacob Walker, Kyle Metcalf)

5. Gray's Creek - 2:00.77 (Joseph Martin, Christian Arreguin, Nicolas Peters, Shane Sosko)

100 backstroke

1. Will Gothard, TS - 1:06.06

2. Shane McLeary, UP - 1:08.77

3. Michael Burch - LC - 1:15.87

4. Kevin Martinez, SL - 1:16.47

5. Jose Hernandez, GC - 1:21.61

100 breaststroke

1. Connor Johnson, TS - 1:03.12

2. Patrick O'Sullivan, UP - 1:08.13

3. Steven Herrera, SL - 1:17.85

4. Shiyu Jing, TS - 1:20.29

5. John Nguyen, LC - 1:20.57

400 freestyle relay

1. Terry Sanford - 3:42.11 (Christofer Brothers, Nate Middleton, Will Gothard, Connor Johnson)

2. Lee County - 3:51.41 (Austin Vogelsang, Michael Russell, Dalton Cox, Phillip Morie)

3. Union Pines - 4:02.40 (Jordan Hand, Jacob Walker, John Moulton, Patrick O'Sullivan)

4. Gray's Creek - 4:55.36 (Christian Arreguin, Jose Hernandez, Nicolas Peters, Shane Sosko)


Girls

200 medley relay

1. Terry Sanford - 2:13.58 (Brooklyn Pierson, Kathleen Brock, Mary Talkington, Elise Wolff)

2. Union Pines - 2:16.46 (Cassidy Fry, Lily Majuri, Sammie McLeary, Andie Schaible)

3. Lee County - 2:29.87 (Shannon Allen, Savannah Cabe, Kim Krause, McKenna Claffey)

4. Southern Lee - 2:30.16 (Adrienne Powell, Jessica Long, Saara Lindbohm, Laura Bright)

200 freestyle

1. Mary Talkington, TS - 2:14.63

2. Emily Yarborough, TS - 2:29.45

3. Jordan Phillips, GC - 2:38.97

4. Kelly Hanhauser, UP - 2:46.63

5. Erin Harding, UP - 2:48.52

200 individual medley

1. Saara Lindbohm, SL - 2:26.16

2. Cassidy Fry, UP - 2:31.62

3. Kathleen Brock, TS - 2:39.22

4. Andie Schaible, UP - 2:58.35

5. Kim Krause, LC - 3:01.45

50 freestyle

1. Brooklyn Pierson, TS - 29.78

2. Susanna Hodge, TS - 30.36

3. Carlie Impastato, UP - 30.75

4. Savannah Cabe, LC - 31.02

5. Aliyah Jordan, TS - 31.57

100 butterfly

1. Mary Talkington, TS - 1:12.89

2. Sammie McLeary, UP - 1:21.66

3. Mira Kasari, TS - 1:46.08

4. Kacie Harrison, LC - 1:54.72

100 freestyle

1. Morgan Vogelsang, LC - 57.18

2. Lily Majuri, UP - 1:04.76

3. Elise Wolff, TS - 1:08.44

4. Susanna Hodge, TS - 1:09.75

5. Emily Muse, UP - 1:09.75

500 freestyle

1. Saara Lindbohm, SL - 5:48.18

2. Emily Yarborough, TS - 6:26.66

3. Lynae Hill, W - 7:20.54

4. Alex Gephart, TS - 7:26.10

5. Ellie Carras, UP - 7:26.93

200 freestyle relay

1. Lee County - 2:00.78 (Savannah Cabe, Kim Krause, Shannon Allen, Morgan Vogelsang)

2. Terry Sanford - 2:01.17 (Susanna Hodge, Kathleen Brock, Emily Yarborough, Elise Wolff)

3. Union Pines - 2:08.02 (Carlie Impastato, Sammie McLeary, Kelly Hanhauser, Andie Schaible)

4. Westover - 3:09.56 (Jerryca Guzman-Falero, Keayna Solomon, Shaun Bowman, Yasmine Piggott)

100 backstroke

1. Cassidy Fry, UP - 1:08.49

2. Brooklyn Pierson, TS - 1:15.15

3. Shannon Allen, LC - 1:15.66

4. Erin Harding, UP - 1:25.50

5. Alex Gephart, TS - 1:26.23

100 breaststroke

1. Morgan Vogelsang, LC - 1:14.60

2. Kathleen Brock, TS - 1:24.01

3. Lily Majuri, UP - 1:25.46

4. Jessica Long, SL - 1:31.58

5. Andie Schaible, UP - 1:31.68

400 freestyle relay

1. Lee County - 4:27.93 (Shannon Allen, Kim Krause, Savannah Cabe, Morgan Vogelsang)

2. Terry Sanford - 4:30.53 (Emily Yarborough, Susanna Hodge, Elise Wolff, Brooklyn Pierson)

3. Union Pines - 4:35.09 (Carlie Impastato, Lily Majuri, Cassidy Fry, Kelly Hanhauser)