Local sports calendar

Jan. 06, 2013 @ 05:00 AM

Monday, Jan. 7

Girls basketball

Jordan-Matthews at Eastern Randolph - 6 p.m.

Eastern Wayne at Triton - 6:30 p.m.

Boys basketball

Jordan-Matthews at Eastern Randolph - 7:30 p.m.

Eastern Wayne at Triton - 8 p.m.

Middle school

Girls basketball

Shughart at East Lee - 4 p.m.

SanLee at West Lee - 4 p.m.

Boys basketball

Shughart at East Lee - 5 p.m.

SanLee at West Lee - 5 p.m.

Campbell Univ.

Women's basketball - CU at Gardner-Webb - 7 p.m.

Tuesday, Jan. 8

Girls basketball

Lee Christian at Community Christian - 5:30 p.m.

Grace Christian at Friendship Christian - 6 p.m.

Northwood at Raleigh Charter - 6 p.m.

South Davidson at Chatham Central - 6 p.m.

East Montgomery at North Moore - 6 p.m.

Overhills at Triton - 6:30 p.m.

Harnett Central at Smithfield-Selma - 6:30 p.m.

Athens Drive at Lee County - 7 p.m.

Boys basketball

Union Pines at Cardinal Gibbons - 6 p.m.

Lee County at Athens Drive - 7 p.m.

Lee Christian at Community Christian - 7 p.m.

Grace Christian at Friendship Christian - 7:30 p.m.

Northwood at Raleigh Charter - 7:30 p.m.

South Davidson at Chatham Central - 7:30 p.m.

East Montgomery at North Moore - 7:30 p.m.

Overhills at Triton - 8 p.m.

Harnett Central at Smithfield-Selma - 8 p.m.

Swimming

Lee County vs. Harnett Central and Smithfield-Selma at Campbell Univ. - TBA

Northwood at Voyager Academy - 4:30 p.m.

Western Harnett, Overhills and Union Pines at Campbell Univ. - 7 p.m.

Middle school

Girls basketball

Friendship Christian at Grace Christian - 4 p.m.

Boys basketball

Friendship Christian at Grace Christian - 5:15 p.m.

Wednesday, Jan. 9

Wrestling

Chatham Central and Albemarle at North Moore - 6 p.m.

Union Pines at Southern Lee - 6:30 p.m.

Western Harnett at Douglas Byrd - 6:30 p.m.

Lee County at Panther Creek - 7 p.m.

Northwood at Cedar Ridge - 7:30 p.m.

Jordan-Matthews at Reidsville - 7:30 p.m.

Campbell Univ.

Wrestling - VMI and North Carolina St. at CU - 5 p.m.

Men's basketball - CU at Longwood - 7 p.m.

Thursday, Jan. 10

Girls basketball

Hickory Christian at Grace Christian - 6:15 p.m.

Boys basketball

Hickory Christian at Grace Christian - 7:45 p.m.

Swimming

Grace Christian at Ravenscroft - 4 p.m.

O'Neal at Village Christian - 4:30 p.m.

Indoor track

Western Harnett at Union Pines - 4 p.m.

Middle school

Girls basketball

Lee Christian at O'Neal - 3:30 p.m.

SanLee at Coats/Erwin - 4 p.m.

Boys basketball

North Raleigh Christian at Grace Christian - 4:30 p.m.

Lee Christian at O'Neal - 4:30 p.m.

SanLee at Coats/Erwin - 5 p.m.

Central Carolina C.C.

Men's basketball - CCCC at Piedmont Univ. - 7 p.m.

Friday, Jan. 11

Girls basketball

Lee Christian at Cresset Christian - 5:30 p.m.

Douglas Byrd at Southern Lee - 6 p.m.

Grace Christian at Crossroads Christian - 6 p.m.

South Granville at Northwood - 6 p.m.

Jordan-Matthews at Graham - 6 p.m.

Albemarle at Chatham Central - 6 p.m.

Gray's Creek at Overhills - 6 p.m.

Harnett Central at Knightdale - 6 p.m.

Gray Stone Day at North Moore - 6 p.m.

Lumberton at Pinecrest - 6 p.m.

Cape Fear Academy at O'Neal - 6 p.m.

Union Pines at Western Harnett - 6:30 p.m.

Lee County at Holly Springs - 7 p.m.

Boys basketball

Holly Springs at Lee County - 7 p.m.

Lee Christian at Cresset Christian - 7 p.m.

Douglas Byrd at Southern Lee - 7:30 p.m.

Grace Christian at Crossroads Christian - 7:30 p.m.

South Granville at Northwood - 7:30 p.m.

Jordan-Matthews at Graham - 7:30 p.m.

Albemarle at Chatham Central - 7:30 p.m.

Gray's Creek at Overhills - 7:30 p.m.

Harnett Central at Knightdale - 7:30 p.m.

Gray Stone Day at North Moore - 7:30 p.m.

Lumberton at Pinecrest - 7:30 p.m.

Cape Fear Academy at O'Neal - 7:30 p.m.

Union Pines at Western Harnett - 8 p.m.

Gymnastics

Lee County and Southern Lee at Superior Gymnastics - 7:30 p.m.

Wrestling

Southern Lee at Boneyard Bash, Fayetteville - TBA

Swimming

Pinecrest at UNC Pembroke - TBA

Middle school

Girls basketball

Lee Christian at Grace Christian - 4 p.m.

Boys basketball

Lee Christian at Grace Christian - 5:15 p.m.

Saturday, Jan. 12

Girls basketball

Lee County at Southern Lee - 5 p.m.

Boys basketball

Lee County at Southern Lee - 6:30 p.m.

Swimming

Tri-Nine Conference Championships at The Aquatic Center - TBA

Indoor track

Southern Lee, Overhills and Western Harnett in High School Mini-Meets at JDL Fast Track, Winston-Salem - 10 a.m.

Wrestling

Southern Lee at Boneyard Bash, Fayetteville - TBA

Union Pines at Pruitt Rainey Tournament - 8:30 a.m.

Chapel Hill, Harnett Central and Jordan-Matthews at Charger Duals at Northwood - 9 a.m.

Chatham Central in Quad meet at Durham School of the Arts - TBA

Triton in Knightdale Individual Tournament - TBA

North Moore and South Davidson at Asheboro - TBA

Campbell Univ.

Women's swimming - CU at College of Charleston - 1 p.m.

Women's basketball - High Point at CU - 1 p.m.

Men's basketball - CU at Presbyterian - 7 p.m.

Central Carolina C.C.

Men's basketball - CCCC at Caldwell C.C. - 3 p.m.

Monday, Jan. 14

Wrestling

Lee County at Northwood - 9 a.m.

Middle schools

Girls basketball

Dunn at East Lee - 4 p.m.

SanLee at Western Harnett - 4 p.m.

Cresset Christian at Lee Christian - 4 p.m.

Boys basketball

Dunn at East Lee - 4 p.m.

SanLee at Western Harnett - 4 p.m.

Cresset Christian at Lee Christian - 5 p.m.

Tuesday, Jan. 15

Girls basketball

Grace Christian at Community Christian - 5:15 p.m.

Lee Christian at Trinity Academy - 6 p.m.

N.C. School of Science and Math at Northwood - 6 p.m.

North Moore at Chatham Central - 6 p.m.

Scotland at Pinecrest - 6 p.m.

O'Neal at Harrells Christian - 6 p.m.

Boys basketball

Grace Christian at Community Christian - 6:30 p.m.

Lee Christian at Trinity Academy - 7:30 p.m.

N.C. School of Science and Math at Northwood - 7:30 p.m.

North Moore at Chatham Central - 7:30 p.m.

Scotland at Pinecrest - 7:30 p.m.

O'Neal at Harrells Christian - 7:30 p.m.

Wrestling

Northwood at Carrboro - 7:30 p.m.

Middle school

Girls basketball

Grace Christian at Neuse Christian - 4:30 p.m.

Boys basketball

Grace Christian at Neuse Christian - 5:45 p.m.

Carolina Christian C.C.

Men's basketball - Mt. Zion at CCCC - 7 p.m.

Campbell Univ.

Wrestling - CU at Appalachian St. - 7 p.m.

Wednesday, Jan. 16

Wrestling

Northwood and Providence Grove at Jordan-Matthews - 6 p.m.

North Moore and South Davidson at East Montgomery - 6 p.m.

Southern Lee at Gray's Creek - 6:30 p.m.

Chatham Central at West Montgomery - 7 p.m.

Overhills at Triton Invitational - TBA

Indoor track

Western Harnett at Overhills - 4 p.m.

Campbell Univ.

Men's basketball - CU at VMI - 7 p.m.

Thursday, Jan. 17

Girls basketball

Crossroads Christian at Lee Christian - 5:30 p.m.

Boys basketball

Crossroads Christian at Lee Christian - 7 p.m.

Swimming

Grace Christian at Village Christian - 4:30 p.m.

Northwood at Carrboro - 4:30 p.m.

Middle school

Girls basketball

West Lee at East Lee - 4 p.m.

Grace Christian at Cresset Christian - 4:30 p.m.

Boys basketball

West Lee at East Lee - 5 p.m.

Grace Christian at Cresset Christian - 5:45 p.m.

Carolina Christian C.C.

Men's basketball - Belmont Abbey JV at CCCC - 7 p.m.

Campbell Univ.

Women's basketball - CU at Longwood - 7 p.m.