Eagles run 2nd in Two Rivers track meet

Dec. 06, 2013 @ 03:27 PM

Track and field

South Johnston Polar Bear Meet
Wednesday

Team scores
Boys
1. Corinth Holders - 143
2. Western Harnett - 102.5
3. Triton - 86
4. Cleveland - 80
5. South Johnston - 57
6. Smithfield-Selma - 13.5
Girls
1. Corinth Holders - 205.5
2. Triton - 113.5
3. Western Harnett - 58.5
4. South Johnston - 56
5. Cleveland - 42.5
6. Smithfield-Selma - 7

Boys events
(Event winners and top Western Harnett and Triton finishers)
300-meter dash
1. Tyler DeLuca, Cleveland - 37.9
2. Zach Wade, Triton - 39.1
4. Emmanuel Myles, Triton - 39.8
6. Juan Thompson, Triton - 40.0
7. Blake Lee, Western Harnett - 40.2
8. Gervell Bowman, Western Harnett - 40.4
Shot put
1. Mateius Brown, Western Harnett - 51-3
3. D.K. Signal, Triton - 39-4.5
4. Devonte Stewart, Triton - 38-7
Triple jump
1. Isaac Dowless, Corinth Holders - 35-3.75
2. K.C. Brown, Western Harnett - 32-6
3. Darius Brown, Western Harnett - 30-0
55
1. Eric Bowles, South Johnston - 6.6
4. Zach Wade, Triton - 6.8
5. Cameron Freeman, Western Harnett - 6.8
Pole vault
1. Gavin Ciampa, Corinth Holders - 6-0
500
1. Malik Leak, Triton - 1:12
5. Kamaha Robinson, Triton - 1:15
7. K.C. Brown, Western Harnett - 1:17
8. Steven Dandron, Western Harnett - 1:20
8. Derrick Spears, Triton - 1:20
4x800 relay
1. Western Harnett - 9:12
5. Triton - 9:43
1,000
1. Jacob Gonzalez, South Johnston - 2:45
2. Matthew Calvelo, Western Harnett - 2:47
3. Esai Cunningham, Western Harnett - 2:49
5. Brendon Burgett, Triton - 3:03
55 hurdles
1. Malik Leak, Triton - 8.0
3. Reggie Amberson, Western Harnett - 9.9
4. Malik Gray, Western Harnett - 10.3
5. Santiago Tellez, Triton - 10.3
6. Robert Williams, Western Harnett - 11.5
1,600
1. Anthony Mercado, Corinth Holders - 5:07
7. Zack Fipps, Triton - 5:22
8. Matthew Garza, Western Harnett - 5:23
High jump
1. Darius Brown, Western Harnett - 5-8
5. Malik Gray, Western Harnett - 5-0
Long jump
1. Isaac Dowless, Corinth Holders - 19-7
3. Dalaquan Alston, Western Harnett - 18-6.5
4. Darius Alston, Western Harnett - 18-6.25
6. Brandon Graham, Triton - 17-1.25
7. Anthony Jordan, Western Harnett - 16.5
8. Juan Thompson, Triton - 16-3.5
4x400 relay
1. Corinth Holders - 3:51
2. Triton - 4:01
3,200
1. Anthony Mercado, Corinth Holders - 11:21
7. Zack Fipps, Triton - 12:41

Girls events
300
1. Essence Scott, Corinth Holders - 44.6
2. Kasey Matthews, Triton - 45.0
Shot put
1. ChyAnn Ketchum, South Johnston - 31-4
5. Ladeijah Smith, Western Harnett - 22-9.5
7. Deadre McNeill, Triton - 22-7
8. Jasmine Brown, Western Harnett - 20-5
Triple jump
1. Barbara Godwin, Triton - 26-5
2. Ashley Dean, Triton - 24-3.75
55
1. Rannessa Bryson, Western Harnett - 7.4
7. Kasey Matthews, Triton - 7.8
Pole vault
1. Kendall Stephens, Corinth Holders - 7-0
500
1. Megan Chappell, Corinth Holders - 1:28
2. Cassidy Hayes, Triton - 1:29
5. Barbara Godwin, Triton - 1:32
6. Ashlee Block, Western Harnett - 1:33
7. Lehela Daniels, Western Harnet - 1:34
7. Taylor Hayes, Western Harnett - 1:34
4x800
1. Corinth Holders - 10:50
2. Western Harnett - 11:16
4. Triton - 13:15
1,000
1. Kayla St. Marie, Corinth Holders - 3:35
2. Emma Whitesell, Triton - 3:42
4. Haleigh Bjorkman, Western Harnett - 3:50
5. Hailey O'Quinn, Western Harnett - 3:53
8. Elizabeth Wells, Triton - 4:09
55 hurdles
1. Marie Pickett, Corinth Holders - 8.8
2. Gabriela Rosado, Triton - 9.0
5. Quincy Smith, Western Harnett - 11.2
7. Jailene Ocasio, Triton - 11.8
1,600
1. Arden Vessie, Corinth Holders - 5:42
5.. Ashley Dean, Triton - 6:33
6. Carrington Royals, Triton - 6:34
High jump
1. Marie Pickett, Corinth Holders - 4-8
2. Cassidy Hayes, Triton - 4-6
2. Barbara Godwin, Triton - 4-6
5. Amanda Ochoa, Western Harnett - 4-0
Long jump
1. Essence Scott, Corinth Holders - 16-0
2. Rannessa Bryson, Western Harnett - 15-5.5
5. Kasey Matthews, Triton - 14-2
4x400
1. Triton - 4:43
3,200
1. Arden Vessie, Corinth Holders - 11:59
3. Leah West, Triton - 14:51
6. Emily Hamilton, Triton - 16:12
8. Samantha Holley 16:42

Girls basketball
Albemarle 69, North Moore 50
North Moore (1-3, 0-1) fell in its Yadkin Valley opener at Albemarle (1-1, 1-0) Thursday night. Albemarle was led by Kyleigh McLendon's 27 points and 24 points by Akela Branch.
The Lady Mustangs will host South Stanly at 6 p.m. Tuesday.