Yellow Jackets, Lady Vikings win CFVC track tri-meet

Apr. 25, 2014 @ 03:32 PM

Lee County and Union Pines shared the team victories as Lee County hosted the Vikings and county rival Southern Lee in the last Cape Fear Valley regular-season meet Thursday ahead of the CFVC Championships next week.
Lee County won the boys' meet with 79 points. Southern Lee was second with 60 points and Union Pines totaled 36.
Union Pines won a close outcome in the girls' meet. The Lady Vikings had 60 points to Lee County's 54 and Southern Lee's 53.
The conference championship meet is set for Tuesday and Wednesday at Reid Ross Classical School in Fayetteville.
Following the Cape Fear Valley Championships, the NCHSAA 3A Mideast Regional Championships will be held May 10 at Northern Guilford High School.

 

Cape Fear Valley Conference meet
at Lee County
Thursday
Event results
Boys
100
1. Kendrick Davis, SL - 11.1
2. Richard Kersey, LC - 11.2
3. John Nguyen, LC - 11.8
200
1. Richard Kersey, LC - 22.7
2. Kendrick Davis, SL - 24.0
3. Andrew Roberts, UP - 25.2
400
1. Larry McLeod, SL - 57.7
2. Alfred Sneed, LC - 58.0
3. Hayden Smith, LC - 58.1
800
1. Dalton Cox, LC - 2:20.6
2. Corey Fox, LC - 2:26.3
3. Cole Garris, LC - 2:28.9
1,600
1. Dalton Cox, LC - 4:58.0
2. Charlie Wright, LC - 5:00.0
3. Cole Garris, LC - 5:18.8
3,200
1. Dalton Cox, LC - 11:13.0
2. Nick Grubb, LC - 11:14.0
3. Taylor Law, LC - 13:35.0
110 hurdles
1. Cameron Locust, SL - 18.4
2. Antwone Lutterloh, SL - 20.2
3. Corey Childress, UP - 20.8
300 hurdles
1. Robert Long, UP - 47.4
2. Cameron Locust, SL - 48.0
3. A.J. Giles, SL - 48.5
4x100
1. Lee County - 47.1 (Richard Kersey, John Nguyen, Kahlese Arnold, Keyonta' McDougald)
4x200
1. Lee County - 1:38.9 (Richard Kersey, Kahlese Arnold, Armond Shaw, Keyonta' McDougald)
4x400
1. Lee County - 3:57.0 (Armond Shaw, Charlie Wright, Hayden Smith, Keyonta' McDougald)
4x800
1. Lee County - 9:34.2 (Nick Grubb, Charlie Wright, Cole Garris, Dalton Cox)
Shot put
1. A.J. Giles, SL - 41-2
2. Wesley Shaw, UP - 39-5
3. Anthony Mongold, UP - 38-11
Discus
1. Garrett Wilson, SL - 120-3
2. Ben Long, SL - 110-9
3. Anthony Mongold, SL - 102-10
High jump
1. Larry McLeod, SL - 5-10
2. Armond Shaw, LC - 5-6
3. Keyonta' McDougald, LC - 5-6
Long jump
1. Kendrick Davis, SL - 18-6
2. Larry McLeod, SL - 16-7
3. Sharrod Berryman, LC - 16-4
Triple jump
1. John Nguyen, LC - 37-8
2. Minott Jason, UP - 37-0
3. Brian Arredondo, UP - 33-4

Girls
100
1. Jessie Ray, SL - 13.4
2. Oriana Oliver, SL - 13-8
3. Mya Minter, SL - 13.9
200
1. Mya Minter, SL - 28.9
2. Tatiana Santini, LC - 29.7
3. Kharia Bolden, LC - 31.0
400
1. Anna Torres, UP - 1:10.3
2. Zaria McLean, SL - 1:15.4
3. Franziska Hicking, LC - 1:16.5
800
1. Jessica Long, SL - 2:50.3
2. Taylar Salazar, UP - 2:57.6
3. Aubrey Wilder, LC - 2:58.3
1,600
1. Aubrey Wilder, LC - 6:50.1
2. Nicole Hamilton, UP - 6:58.6
3. Alana Edwards, LC - 7:03.8
3,200
1. Alana Edwards, LC - 17:42.1
100 hurdles
1. Danielle Kreibick, LC - 17.7
2. Kharia Bolden, LC - 18.2
3. Tatiana Santini, LC - 19.7
300 hurdles
1. Danielle Kreibick, LC - 56.2
2. Ashlyn Owens, UP - 59.0
3. Taylor Benefield, LC - 1:01.1
4x100
1. Lee County - 56.0 (Brittany Partridge, Danielle Kreibick, Kharia Bolden, Tatiana Santini)
4x200
1. Union Pines - 1:56.6 (Rachael Breasseale, Megan Harris, Jamaria McPhatter, Kashera Robertson)
4x400
1. Lee County - 5:08.7 (Taylor Benefield, Diana Cornejo, Franziska Hicking, Brittany Partridge)
4x800
1. Union Pines - 11:52.6
Shot put
1. Eulonda Blue, UP - 30-8
2. Katelyn Wyckoff, UP - 29-11
3. Nia Mosley, UP - 29-9
Discus
1. Tiara Bland, SL - 96-8
2. Nia Mosley, UP - 82-9
3. Emma Lassen, SL - 77-5
High jump
1. Sydney Elseth, SL - 4-8
2. Mackenzie Cicogna, SL - 4-4
3. Laura Brown, UP - 4-2
Long jump
1. Destiny Wharton, UP - 13-6
2. Sydney Elseth, SL - 12-8
3. Ashley Murchison, SL - 12-7
Triple jump
1. Destiny Wharton, UP - 28-7
2. Yenssi Williams, LC - 27-10
3. Lamir Quick, UP - 27-3